Kadın Bekçi Alımı Olacak Mı?

Kadın Bekçi Alımı Geliyor Mu

Türkiye’de bekçilik mesleği, son yıllarda yeniden canlandırılmıştır ve halen yüksek talep ve ilgi görmektedir. Bu meslekte kadın personel görevlendirmesi de yapılmaktadır.

Ancak, asayişle ilgili olarak jandarmada, polis teşkilatında yer alan kadın personel gibi, bekçilikte de kadın personel görevlendiriliyor mu sorusu merak konusudur. Bu soruların yanıtlarını ararken, Türkiye’de kadınların iş hayatına dahil olma tarihi de önemlidir. 1913 yılında kadınlar memur olarak görevlendirilmeye başlandı ve daha sonra özel girişimler aracılığıyla kadınlar esnaf ve tüccar olabildi. Bugün baktığımızda, kadınlar askerlikte, emniyet teşkilatı içerisinde polislikte ve bekçilikte de görevlerini layıkıyla yerine getiriyorlar. Bu nedenle, kadın bekçi alımları gerçekleşmektedir.

Geçtiğimiz günlerde, birçok ilimiz için erkek çarşı ve mahalle bekçisi alımı duyurusu yapılmıştır. Bu nedenle, şu anda kadın bekçi alımı yapılmamaktadır. İlan metninde sadece erkek adayların başvurabileceği belirtilmemiştir, bu nedenle kadın adayların başvuruda bulunmaması gerektiği bir durum yoktur. Asayiş birimlerinde yer alan kadınlar, bekçilik görevini de layıkıyla yerine getirebilecektir.

Eğer bekçilik pozisyonları için belirlenen standart ve koşullara sahip olunduğu ve kadın personel ihtiyacı ilan edildiği takdirde, kadın bekçi adayları da başvurabilecektir.

Kadın Bekçi Alımı Oldu Mu?

Bekçilik mesleğinin yeniden hayatımıza girmesinden sonra ilk görevlendirme sırasında Çarşı ve Mahalle Bekçisi olarak atanan 9433 personelin 69’u kadın bekçiydi. Bu noktadan bakıldığında “Daha önce kadın bekçi alımı oldu mu?” sorusunun cevabı da, “Kadın bekçi olur mu?” sorusunun cevabı da net bir şekilde “Evet”tir. Ne var ki son yıllardaki bekçi alımlarında kadın aday alınmaması dolayısıyla bu soruların yanıtları daha çok merak edilir olmuştur. Peki bu görevlendirme uygulaması yeniden geliyor mu?

Çarşı ve mahalle bekçiliğinin faaliyet saatlerinin gece dahilinde gerçekleşmesi, asayiş problemlerinde ilk müdahale aşamasında bekçinin devrede olması noktasından yola çıkılarak erkek personel görevlendirmesinin daha yoğun olduğunu söyleyebiliriz. Ancak halen 69 kadın bekçinin faal olarak görev yaptığını göz önünde bulundurursak, kadın bekçi alımlarının yapılmasına olanak bulunmaktadır. 2023 yılında kadın bekçi alımlarının yapılması beklenmektedir.

Kadın adayların da bekçilik için genel şartları karşılamaları gerekir. Örneğin, boy 167 cm’nin üzerinde olmalı, beden kitle endeksi 18 ve 27 arasında olmalı, sicilinde yüz kızartıcı bir suç sebebi yok olmalı ve hapis cezası almamış olmalıdır. Ayrıca, askerlik görevi yalnızca erkekler için yükümlülük halinde olduğu için kadın adaylar bu maddeyi zaten dikkate almazlar.

Son olarak, kamu hizmetlerinden men edilmemiş, kamuda çalışması fiilen yasaklanmamış olmalı ve içki ya da uyarıcı madde kullanımıyla ilgili tedavi görmüş olmamalıdır. Polislik eğitimi yarıda kalan adayların, eğitimlerini bırakma sebebi sağlık ile gerekçelendirilmişse, bekçilik adaylığı için başvuruda bulunmaları mümkündür.

Sonuç olarak, Türkiye’de kadın bekçi alımı gerçekleşmiş ve halen gerçekleşmektedir. Kadın adayların da bekçilik için gerekli şartları karşılamaları durumunda başvuruda bulunmaları mümkündür. Ancak, çarşı ve mahalle bekçiliğinin faaliyet saatlerinin gece dahilinde gerçekleşmesi nedeniyle erkek personel görevlendirmesinin daha yoğun olduğu görülmektedir. Bu nedenle, kadın bekçi alımlarının yapılmasına olanak bulunmaktadır ancak gelecekte de yapılması beklenmektedir.

Kadın Bekçi Alımı Olacak Mı?

2023 yılında çıkarılan “Erkek Bekçi Alımı” duyurusu sebebiyle hayal kırıklığına uğrayan adaylar, bundan sonraki duyuruları merakla takip etmektedirler. “Kadın Bekçi Alımı” geliyor mu? sorusuna baktığımızda, kabul edilme şartlarını kaybetmeden (yaş, fiziksel yeterlilik vb.) böyle bir duyuruyu bekleyen kadınların varlığını görürüz. Bu talebin yoğunluğu ve personel ihtiyacının kesiştiği noktada kadın bekçi ilanı da duyurulacaktır diye umut ediyoruz.

Tüm asayiş ve emniyet alanlarında çalışan kadın personeller gibi, potansiyel kadın bekçi adayları da sabırsızca başvurmak için beklemektedirler. Bu yazıda “Kadın Bekçi Alımı Geliyor mu?” sorusuna yanıt aradığımızı belirterek yazımızı noktalamak istiyoruz.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *