Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı?

Bekçi Alımında Askerlik Şartı Var Mı

Bekçilik mesleği, ülkemizde asayiş ve güvenlikle ilgili olarak bir dönem hayatımızın bir parçası halinde yer etmiştir. Ancak, 1995 yılında bekçilik çerçevesinde personel alımları durdurulmuştu. 2017 yılında çıkarılan kanun hükmünde bir kararname ile tekrar personel alınacağı duyurularak, bekçilik yeniden hayata geçirilmişti. 2020 yılında Çarşı ve Mahalle Bekçiliği Kanunu düzenlemesiyle yasal konumunda bugünkü son halini almıştır.

İlk personel alımında yirmi şehir için 69 kadın personel olmak üzere toplam 9.433 Çarşı ve Mahalle Bekçisi görevlendirilmiştir. 2022 yılı temmuz döneminde bekçi olmak için sınav başvurusunda bulunan toplam aday sayısı 265 bin düzeyindedir. Bu başvuru rakamlarının düzeyi, çarşı ve mahalle bekçiliği alımında yerini almak isteyen potansiyel adayların yeni alım dönemlerini beklediğini göstermektedir.

Bu adaylar için “2023 bekçi alımında askerlik şartı var mı?” gibi soruların yanıtları aranmaktadır. Bekçi alımında hangi şartların yerine getirilmiş olması gerektiği konusunda ilgili bilgi kaynaklarına başvurulması önerilmektedir.

Askerlik Yapmayan Bekçi Olabilir Mi?

Bekçi alımında askerlik şartı var mı? Kariyer planlaması yapan erkekler için askerlik, her zaman önemli bir görev olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, işverenler iş eğitimi sonrası iş görme sürecinde uzun bir dönem için personel kaybı yaşanmaması adına, askerlik ilişiğinin olmamasını şart olarak sunmaktadır. Ayrıca, geleneksel olarak, “düzen kurmak” olarak tanımlanan hayata atılma aşamasının askerlikten sonra gerçekleştirilmesi yaygındır.

“2023 bekçi alımında askerlik şartı var mı?”‘nın yanıtını Polis Akademisi’nin resmi başvuru duyurusunda yer alan 2023/1. Dönem başvuru şartlarından öğrenelim. Başvuru şartlarının “f” maddesinde, “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” şeklinde bu şartın sunulduğu görülmektedir.

Resmi kaynaklardan, 2023 bekçi alımında askerlik şartının var olduğu açıkça ifade edilmektedir. 2019 yılında yapılan değişikliklerle, “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” ifadesi yerine, “Erkek adaylar için askerlikle ilişiğin bulunmaması” koşulu getirilmiştir.

Askerlikle ilişiğin olmaması, askerlik görevinin tamamlanmış olması, askerliğe elverişli olmaması sebebiyle rapor alınmış olması, askerlikten muaf olunması, çalışılan kurum tarafından askerliğin tecil edilmesi, okul süreci gerekçesiyle askerliğin tecil edilmiş olması gibi farklı pozisyonları kapsamaktadır. Ancak, güncel ilanda açık bir ifadeyle “Askerlik ödevini bitirmiş olmak” ibaresi yer almaktadır.

Nasıl Bekçi Olunur?

Bekçilik pozisyonunda askerlik şartı aranmaktadır. Bekçilik için başvuruda bulunabilmek için Türk vatandaşı olmak, belirlenen yaş sınırını (2023/1.dönem ilanı dahilinde bu sınır 30 yaş) doldurmak, lise mezunu olmak ve fiziksel yeterlilik kriterlerini karşılamak gerekmektedir.

Başvurular Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilen bekçilik sınavlarına e-Devlet şifresi ile https://www.pa.edu.tr/ adresinden yapılabilmektedir. Sınav üç aşamadan oluşmaktadır: Türkçe, fen bilgisi, genel kültür, sosyal bilgiler gibi konularda soruların yer aldığı ilk aşama, fiziksel yeterliliğin değerlendirildiği ikinci aşama ve özgüven, konuşma becerisi ve genel iletişim düzeyinin değerlendirildiği sözlü mülakat aşaması. Başarılı sonuç alınan adaylar bekçi pozisyonuna atanmış olacaktır.

Bekçilik pozisyonunda adayların bazı fiziksel ve kişisel şartları yerine getirmeleri gerekmektedir. Adayların boyu en az 1.67 metrede olmalı ve beden kitle endeksi 18 ile 27 arasında olmalıdır. Adayların askerlik görevini tamamlamış olması ve yüz kızartıcı bir suçtan hapis cezası hükmü almamış olması şarttır. Adayların kamu hizmetlerinden el çektirilmemiş olması ve alkol ya da uyuşturucu madde tedavisi görmemiş olması bekçilik pozisyonuna başvuruda bulunanlar için şarttır.

Adayların herhangi bir terör örgütüyle ilişkisi ya da bağlantısı bulunmamalı ve siyasi parti üyeliği olmamalıdır. Ayrıca görevlendirme öncesi yapılacak güvenlik ve arşiv soruşturmasında olumsuz sonuç çıkmamalıdır. Bekçilikle ilgili daha fazla bilgiye Mülakat Merkezi‘nden ulaşabilirsiniz.

Leave A Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *